Packet Radio

Po wielu latach postanowiłem powrócić do zabawy i pracy emisją AX-25 czyli pracy na Packet Radio.
Może nie była rakieta z fajerwerkami, to tylko Packet Radio. Jak nie było internetu to była jedyna możliwa droga do wysyłania poczty drogą elektroniczną. To również był w ogóle pierwszy czat który dobywał się drogą radiową.
Z ogromnym sentymentem wraz z twórcami i pierwszymi użytkownikami postanowiłem wrócić by w jakimś stopniu zachować historię i podtrzymać tradycję pracy pierwszymi emisjami cyfrowymi.

Sieć Packet Radio w Polsce miała swój początek na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
 ,Twórcami i użytkownikami tej sieci byli Krótkofalowcy. Przypomnijmy iż wówczas dominowały na naszym rynku komputery serii Atari, Commodore, ZX-Spectrum. Później pojawiły się komputery Amiga oraz PC z serii 286.
Końcówka lat dziewięćdziesiątych była tym momentem, gdzie na potęgę niemal że z dnia na dzień pięły się do góry moce, prędkości i taktowania procesorów.
Poradziliśmy sobie z przesyłaniem wiadomości, biuletynów czy innych informacji. Użytkownicy którzy korzystali z sieci Packet Radio mieli nawet swoje skrzynki pocztowe (obecnie można to porównać do maila).
Jak to wszystko działało to postaram się pokrótce przedstawić.
Łączność pomiędzy komputerami odbywała się simplex. Użytkownik komputera może nawiązać łączność z drugim użytkownikiem w sposób bezpośredni lub za pomocą BBS. Można było również połączyć się w sposób „convers” czyli podobnie do obecnego czatu.
Wszystko to odbywało się drogą radiową.


Stacja BBS to automatyczna stacja na której był zainstalowany specjalistyczny program, jak również była ona odbierana na dużo większe odległości. Na stacji BBS znajdowały się biuletyny oraz wiadomości do wszystkich jak również do konkretnych odbiorców.
Wiadomości były rozsyłane (Forwardowane) do innych BBS-ów w kraju oraz na świecie. Forwardowanie odbywało się przeważnie w nocy, w paśmie UKF oraz KF. Rano mieliśmy wiadomości z kraju i ze świata, jak również wiadomości prywatne.
Aby otrzymywać wiadomości prywatne, należało się zarejestrować na konkretnym BBS-ie,  podać nadawcy znak stacji BBS, tak by wiadomość dotarła tu na konkretny BBS.

Krótkofalowcy byli zawsze krok do przodu. To był nasz taki elitarny „internet”.
Co potrzebne było do uruchomienia się?
Aby uruchomić się w sieci Packet Radio podstawą było posiadanie Licencji Krótkofalowca z przydzielonym znakiem Radiowym. Następnym krokiem to  potrzebowaliśmy radia na konkretną częstotliwość, komputera z programem oraz modemu (ang. Terminal Node Controller lub TNC).


Praca polegała na przesyłaniu pakietów. Pakiety były wysyłane z prędkością 1200, 2400, 9600 oraz 19200 bps. Pakiety były wysyłane w niewielkich odstępach czasowych w celu uniknięcia kolizj i innymi pakietami innych użytkowników pracujących na tej samej częstotliwości.
Sieć została wyparta przez rozwijający się później internet.
Obecnie zrodziła się powtórna tendencja powrotu do PR. Programy z lat dziewięćdziesiątych nie będą już współpracować z obecnymi komputerami. Ale czy to dla Krótkofalowców jest przeszkodą?
Powstają nowe programy na Windows czy Linuxa, które radzą sobie doskonale i pracują bez zarzutu, z obecnymi szybkimi komputerami.